E-BOOKS

TITLURI NOI

CE SUNT CĂRȚILE ÎN FORMAT ELECTRONIC

E-book-urile sau cărțile în format electronic reprezintă publicații în format digital, varianta electronică a cărții tipărite. Conținutul cărții este oferit cititorului sub forma unui fișier text care poate fi citit pe calculator, laptop sau pe alt dispozitiv electronic (e-reader, smartphone).
Un ebook (abreviere din engleză de la electronic book, citit aproximativ 'i-buc, în română: carte electronică) este un fișier electronic digital ce conține textul și imaginile unei cărți, conținutul multimedia sau alte scripturi dinamice.

AVANTAJELE UNEI CĂRȚI ELECTRONICE

PORTABILITATE
  Cărțile în format electronic pot fi citite pe calculatorul de acasă sau de la birou, pe laptop sau pe un alt dispozitiv dedicat (e-reader, smartphone etc.).

UȘURINȚĂ ÎN FOLOSIRE
  E-book-urile sunt usor de obținut și de utilizat. Descărcarea se face online, de pe site-ul nostru. Pentru a putea citi cărțile în format electronic este nevoie să aveți instalată o aplicație specializată, care să poată afișa tipul de format în care este e-book-ul. Cărțile se deschid la un singur click și puteți cauta și ajunge rapid la informația care vă interesează - folosind funcțiile de cautare în documentele electronice. Cărțile electronice descărcate de pe site-ul nostru vor avea restricții ce privesc copierea sau imprimarea conținutului.

PROTECȚIA MEDIULUI
  Formatul electronic exclude folosirea hârtiei și implicit a tăierii copacilor folosiți la producerea acesteia.

DURABILITATE ȘI SPAȚIU REDUS DE DEPOZITARE
  Cărțile electronice nu se deteriorează în timp indiferent de cât de des sunt deschise, nu ocupă spațiu fizic în bibliotecă și se stochează ușor pe suport magnetic sau cloud, necesitând puțin spațiu de memorie și putând fi foarte ușor gestionate într-o bibliotecă virtuală.

RECUNOAȘTEREA ȘTIINȚIFICĂ A CĂRȚII ELECTRONICE

Editura Presa Universitară Clujeană este acreditată atât pe toate domeniile supuse reacreditării în anul 2012, cât și pe domeniile anterior acreditate (acreditarea editurii Presa Universitară Clujeană).
Titlurile primesc ISBN electronic și au regim similar cu titlurile tipărite în privința recunoașterii științifice.

DESCĂRCAREA CĂRȚILOR ELECTRONICE

Pe site-ul editurii, e-book-urile se găsesc în secțiunea specializată pentru acestea, din meniul e-books. Căutarea în site după numele autorului sau titlul cărții se face atât în colecția cărților tipărite cât și a cărților electronice. Descărcarea unui e-book se face prin selecția tipul de format (pdf sau epub) și apăsarea butonului download.

VIZUALIZAREA CĂRȚILOR ELECTRONICE

Editura Presa Universitară Clujeană editează cărți electronice în format pdf.

VIZUALIZAREA FORMATULUI PDF
  În funcție de dispozitivul utilizat și sistemul de operare instalat se poate folosi una dintre aplicațiile următoare:

Sistem de operare Aplicație

WINDOWS Adobe Digital Editions [download link]
MAC OS X iBooks sau Adobe Digital Editions [download link]
LINUX FBReader [download link]
IOS iBooks
ANDROID FBReader [download link]

VIZUALIZAREA FORMATULUI EPUB

Sistem de operare Aplicație

WINDOWS FBReader [download link]
MAC OS X iBooks
LINUX FBReader [download link]
IOS iBooks
ANDROID FBReader [download link]

Aplicațiile prezentate mai sus sunt cu titlu exemplificativ, pentru fiecare caz în parte existând și pot fi utilizate alte aplicații echivalente.

PUBLICARE EBOOK LA PRESA UNIVERSITARĂ CLUJEANĂ

Pentru a publica o carte electronică la Presa Universitară Clujeană vă rugăm să consultați etapele de urmat prezentate aici.