DESPRE NOI

ECHIPA
  CARIERE

PRESA UNIVERSITARĂ CLUJENĂ - MISIUNE

Scopul principal al Presei Universitare Clujene este editarea cărţii de ştiinţă şi universitare, prin aceasta contribuind atât la viaţa ştiinţifică şi culturală, cât şi la creşterea prestigiului Universităţii “Babeş–Bolyai”.

Domeniile sunt extrem de variate, ţinând cont de faptul ca UBB are, la ora actuală, 21 de facultăţi - autorii editurii  fiind majoritar profesori universitari din toate aceste facultăţi, dar nu numai. Autori din întreaga ţară şi din străinătate publică la Editura Presa Universitară Clujeană.

OBIECTIVE

• editarea și tipărirea cărţii de ştiinţă şi universitare în condiţii de maxim profesionalism;
  • trecerea de la publicarea proiectelor de autor la realizarea proiectelor integrate, complexe;
  • diversificarea modalităţilor de editare a cărţilor prin abordarea segmentului e-books;
  • dezvoltarea de parteneriate cu edituri universitare similare, româneşti şi străine.